MEHMET U. SOYER

35 yılı geçen iş hayatımı gözden geçirdiğimde, bana ne iş yaparsın, diyenlere, yıllarca kendi işlerimi kurdum, büyüttüm, sattım, şimdilerde de başkalarının satmasına yardımcı oluyorum diyebileceğimi görüyorum.

Boğaziçi Üniversitesi’nden Northwestern University’ye uzanan makine mühendisliği lisans ve yüksek lisans eğitimine niye talip olduğumu hala bilmiyorum. Fen derslerim iyi diye her halde… Sonrasında niye dünyayı biraz gezmek yerine 15 gün içerisinde 10 yıl sürecek profesyonel yöneticilik hayatına girdiğimi de tam olarak hatırlamıyorum. Birileri arkamdan itmiş olmalı…

Pimaş’dan genel müdür yardımcısı ünvanı ile ayrılırken bir ürün (plastik doğrama v.b.) önce patrona sonra pazara nasıl pazarlanır biraz öğrenmiştim zannediyorum. Yöneticilerimin bana sağladıkları özgürlüklerin sonucu olarak da bir Suud’lu ile bir Avrupa’lının pazarlıktaki davranış farklılıklarını öğrenme fırsatım oldu. Patronum Şarık Tara’ya beni işe aldığı ve yetişmemi sağladığı için teşekkürü bir borç bilirim.

10. yıl sonunda herhalde yeteri kadar yetişmiş olacağım ki, bugün hala ortak kalmayı başardığımız Çiğdem Doğruoğlu ile Pimaş’dan ayrılarak bugün 25 yılını geride bıraktığımız bir yolculuğa başladık. Yolculuğa başlamadan Türkiye’deki ilk damlama sulama üretim, uygulama ve pazarlama firmasının kuruluşunda ortak olmuştum. 1984 yılında Çiğdem ve finansör ortaklar ile birlikte Türkiye’deki ilk elektronik güvenlik firması olan Novak A.Ş.’ni kurduk. 1984-1987 yılları arasında 3 firmaya daha kurucu ortak olarak katıldık: Banyo aksesuarları üreten ve ürünlerini yurt içinde ve yurt dışında pazarlayan bir firma olan Modaks A.Ş., sandviç üreten ve dağıtan bir firma olan Y24 Hızlı Gıda A.Ş., aydınlatma dizayn ve armatür pazarlama firması olan Modapa A.Ş.. Bu şirketlerdeki tüm hisselerimizi 1990’lı yıllarda sattık.

Çiğdem bir daha baştan başlamayalım, zaten dökülecek saçın da kalmadı dediğinde, danışmanlığa başladık. Yolculuk BCMS grubunun Akdeniz bölgesinde ve Doğu Avrupa’da büyütülmesi ile ilgili olarak devam ediyor.

Bu sayfada sizlerle genelde günlük iş hayatımda karşılaştığım, şirketlerin pazarlanması ve şirket evliliklerini kapsayan sorunları ve ilgili olayları paylaşıyorum. Ümit ederim ki biri veya diğeri sizin de dikkatinizi çeker. Özellikle KOBİ’lerin ortakları bu yazılarda bazı sorularının cavaplarını bulacaklardır, diye düşünüyorum. Okuyacaklarınızın hepsinin işinize yarayıp yaramayacağını bilemem ama bazılarının çok enteresan olacağını şimdiden garanti edebilirim.

İyi okumalar…

back-to-articles