Ekim 13, 2011

IKEA etkisi

Son kitabı ‘The Upside of Irrationality’ de Dan Ariely “The IKEA Effect” (IKEA etkisi) diye adlandırdığı bir davranış şeklinden bahsediyor. “[... ] yaptığımız deneyler bize, yaratırken efor sarfettiğimiz şeylere bağlı kaldığımızı ve bu gerçekleştiğinde, yarattıklarımıza bizim diğer insanlara göre daha yüksek değer biçmeye başladığımızı gösteriyor.” Yazar IKEA’nın başarısını sağlayan nedenlerden birinin bu bağımlılıktan kaynaklandığını belirtiyor.

İş sahipleri de işlerini geliştirirken gerektiğinde yıllarca cefa çekip, gerektiğinde fiziksel olarak çalışıyorlar. Fiziksel olarak çalışmasalar bile psikolojik olarak büyük bir efor sarf ediyorlar. Ortaya çıkardıkları ürün şirketleri. Bir çok iş insanı şirketini çocuğu gibi görüyor. İş bu şirketi değerlemeye geldiğinde de tabii ki dışarıdan bakan biri kadar tarafsız olamıyorlar.

Bu nedenle iş sahiplerinin, eğer şirketlerine ortak olmak isteyen tek bir alıcıları varsa, bu alıcı ile anlaşmaları çok zor oluyor. Ortaklık şansını çok düşüren böyle bir durumla karşılaşmamak için, projelerimizde çok sayıda potansiyel alıcı arasında rekabet yaratarak, iş sahiplerine beklentilerinin üzerinde bir değere nasıl ulaşacaklarının yolunu gösteriyoruz.

Atalarımız ne demişler: Kuzguna yavrusu anka görünürmüş. :-)

Dan Ariely ile ilgili daha fazla bilgi için buraya tıklayabilirsiniz.

Bir Yorum Yazın

E-posta hesabınız paylaşılmayacaktır. Doldurulması gereken alanlar * ile işaretlenmişlerdir.