Nisan 28, 2011

Güzelliğin ölçütü

Eski bir söz, “güzellik görenin gözündedir” der. İlişkide bulunduğumuz her kişi bizi değişik şekilde görür.

İşimizi yaparken kullandığımız metodoloji bize projelerimizde bu güzelliği şirketler için ölçme olanağını sağlıyor. Rekabet şartları altında müşterilerimize talip olan şirketler, verdikleri tekliflerle bir bakıma müşterimize biçtikleri güzellik değerini belirtiyorlar.

Şirketler bu değeri belirlerken, müşterimizle gelecekte ortak olacakları için, ortak geleceğin değerine bakıyorlar.  (Rekabet olmasa zor bakarlar ya… O ayrı konu. :)) Ortak gelecek değerini bulmak için ise geleceğin bir kaç yılının EBIT tutarını – her bir yıl için şirketin gelirinden vergiler ve faizler hariç olarak giderleri çıkartılıyor – hesaplıyorlar.

Her bir olası ortakla gelecekte oluşacak işin boyutu ve vizyonu değişik olduğundan her biri ayrı bir EBIT değeri buluyor.

Bu metodu özel hayatımıza uyarlasak acaba ne olurdu? Aynı formül arkadaşlarımız, ailemiz ve sosyal hayatımızda ilişkide bulunduğumuz herkes için geçerli mi? Bir gülüşümüz tanıdığımız herkeste aynı değeri yaratıyor mu? Yarın bir arkadaşımıza ‘dokunamamanın’ bedeli ne?

Bu arada… Siz gelecekte kime en yüksek EBIT’i sağlamasında yardımcı olacağınızı düşünüyorsunuz?  :)

Bir Yorum Yazın

E-posta hesabınız paylaşılmayacaktır. Doldurulması gereken alanlar * ile işaretlenmişlerdir.