Ağustos 5, 2010

İneği sağmak

Bazı finansal resmi iyi olamayan şirketlerin bilançolarına ve sahiplerinin varlıklarına baktığınız zaman paralarını gayrı menkul gibi başka işlere yatırdıklarını görürsünüz. Şirket borç yükü altındadır. Şirket sahipleri diğer konunun şirketlerinin iş konusundan daha iyi gelir getireceğine inandıkları için şirketten para çekip bu yeni yatırımlara girmişler veya şirketi bu yatırımlara ortak etmişlerdir. Şirket işletme sermayesi lazım diye bağırınca da krediler devreye girmiş, maliyetler artmıştır. Hele bu durum son birkaç senedir olduğu gibi kriz zamanına rast gelmişse, ve hele konu gayrı menkulsa, beklenen gelir seviyesi de hayal olmuştur.

Her iş canlı bir mekanizma gibidir. İsterseniz bir inek gibidir de diyebiliriz. Ot parasını başka işe harcarsanız ineği aç bırakırsınız. İneği aç bırakırsanız beklediğiniz sütü alamazsınız. İnek kilo kaybeder. İş ineği kesmeye kadar gidebilir.

Bu tip finansal tablo içerisindeki bazı şirket sahipleri bize gelip ineği kesmek yerine ona ot alacak başka birini ineğe ortak yapmak istediklerinde,  genelde ineğe ne verirseniz verin onu hayatta tutmaya imkan olmadığını görüyoruz.  Bu güne kadar neredeydiniz, diye sorduğumuzda aldığımız cevaplar ise genelde iyi bir iş yönetiminde yapılmaması gerekenler listesindeki örneklerden oluşuyor.

Eğer bir iş kurmuşsanız ve onu büyütmek istiyorsanız ilk göreviniz onun ihtiyaçlarını karşılamak olmalı. Eğer başka işleri daha karlı görüyorsanız o zaman ilk atacağınız adım da o işten işin tadı kaçmadan çıkmanın yollarını aramak.

‘Sağlıklı ineğin değeri ölmüşününkinden daha yüksek’ gerçeği tüm iş konuları için de geçerli.

Bir Yorum Yazın

E-posta hesabınız paylaşılmayacaktır. Doldurulması gereken alanlar * ile işaretlenmişlerdir.