Temmuz 15, 2010

Kayısılar

Bir şehri ve insanlarını anlamak ve oradaki gelişmeleri yaşamak için yollarını arşınlamak ve etrafına görerek bakmak gerekir diye düşünenlerdenim.

İki hafta önce, Bulgaristan Sanayi ve Ticaret Odası ile birlikte düzenlediğimiz seminerlerden birini daha vermek üzere Sofya’daydım. Birkaç ayda bir her gittiğimde yaptığım gibi, kaldığım otelin yakınındaki açık pazardan yürüyerek geçtim. Yaklaşık 40 kadar tezgahın bulunduğu pazarda genelde taze meyve satılıyor.

Hemen her tezgahta kayısı olduğunu fark ettiğimden fiyatlarına da bakmaya başladım.  Ve gördüm ki bazı yeni pazarlama metotları uygulanmaya başlamış. Daha önceki seyahatlerimde genelde fiyatların hep en az onda bir Leva farklarıyla yazıldığını görmüştüm (1.1, 1.3, 2.7 gibi). Bu sefer tezgahların yarısında kayısı kilosu 2 Leva’dan satılırken satıcıların yarısı 1.99 Leva fiyat koymuştu.  Tezgah sahipleri tüketicilerin algılama alışkanlıklarını kendi lehlerine kullanmaya çalışıyorlardı. Tam bunları düşünürken karşıma çıkan tek bir tezgahta kayısının 2.50 Leva’ya satıldığını gördüm.

Bu kısa gezi sonrasında otele 1 kilo kayısı ile döndüm. Kendimi sizin yorumlarınızdan korumak amacı ile kayısıları kaça aldığımı sizin takdirinize bırakıyorum. :-)

Şirket hisselerinin satışı da bir pazarlama konusu. Pazarlama dediğiniz anda sizinkine benzer ürün ve hizmetlerden hangi noktalarda daha farklı olduğunuzu ve bunun alıcıya ne fayda getireceğini anlatabilmeniz lazım. Niye adamlar gelip size ortak olsunlar da başka birine olmasınlar? Üzerinde çalıştığımız her projede kafa yorduğumuz ana noktalardan biri bu.

Hayatta sadece kişisel veya kurumsal olarak kısa veya uzun vadede fayda elde edeceğimize inandığımız şeylere yatırım yapıyoruz.  Aynı faydayı bir çok kişi ve kurum sağlıyorsa, bu faydanın değeri düşmeye başlıyor. Ama sadece biz o faydayı sağlıyabiliyorsak, bize biçilen değer de yükseliyor.

Faydanın gerçekleşip gerçekleşmeyeceğini her zaman bugünden kesin olarak bilmemiz olanaksız. Önemli olan gerçekleşecekmiş gibi algılanması.

Not: Kayısıların tadı çok güzeldi.

Bir Yorum Yazın

E-posta hesabınız paylaşılmayacaktır. Doldurulması gereken alanlar * ile işaretlenmişlerdir.