Mayıs 19, 2020

Aklının yel değirmenleri

“Aklının yel değirmenlerinde bulduğun halkalar çözülen görüntülere benzerken”

M. Legrand’ın “Aklının Yel Değirmenleri” şarkısı bu anlamdaki sözlerle sona eriyor. Müzik 1968 yılında Norman Jewison tarafından yönetilen bir soygun filmi olan “The Thomas Crown Affair”e ait. Filmin bir yeni çekimi de 1999 yılında piyasaya sürüldü.

Filmin sonunda araştırmacı (Faye Dunaway) ya başarısız olduğunu kabul etmek ya da hırsızla (Steve McQueen) beraber kaçarak onun suç ortağı olmak arasında karar vermek zorunda kalır.

Dünya çapında pazarlarda yaşanan krizler, örneğin Coronavirus’un neden olduğu, sizi bir girişimci olarak benzer bir açmaza sokabilir. İşletmenizi çevreleyen koşullar size sadece olumsuz karar seçenekleri sunabilir. Örneğin, ya işinizi kapatmak zorunda kalma, ya da hayal kırıklığı içinde işinizi küçültme operasyonunun getireceği duygusal ve finansal sonuçlarla uğraşmak gibi.

Eğer benzer bir durumdaysanız, “normal” zamanlardaki deneyimleriniz işe yaramayabilir. “Anormal” zamanlar “anormal” çözümler getirebilir. Örneğin, krizden önce civarınıza uğramayanlar, değişen koşulların ışığında, şimdi şirketinize ortak olmak isteyebilir. Açmazdan kurtulmak için “normal” dışındaki çözümleri bulmak gerekir.

Yazının şarkısı: Alison Moyet – The Windmills of Your Mind

Bir Yorum Yazın

E-posta hesabınız paylaşılmayacaktır. Doldurulması gereken alanlar * ile işaretlenmişlerdir.