Haziran 28, 2018

Bir sanat eseri ya da bir şirket için en iyi fiyatı bulmak

“Açık artırma”: Bir malın satışında alıcılar arasında fiyat artırma yarışına dayanan satış biçimi, müzayede.

Açık artırma, insanların eşsiz veya nadir bulunan bir nesne için ne ödemeye hazır olduklarını öğrenmenin en iyi yolu.

Üzerinde çalıştığım bir sanat projesi nedeniyle son zamanlarda birçok sanat sergisini ziyaret ediyorum. Gittiğim her sergide, galeri sahiplerine/sanatçılarına, her biri eşsiz olan eserlere fiyat koymak yerine neden eserleri, örneğin serginin ilk gününde, açık artırmaya çıkartmadıklarını soruyorum. Ya da tekliflerin genellikle eserin yanında bulunan bir kağıda yazıldığı sessiz bir açık artırma sistemi kurmadıklarını. Bu tip bir açık artırmanın önceden belirlenmiş bitim noktasında en yüksek teklifi yazmış olan eseri kazanır. Çoğu benim bu düşüncelerime olumlu bakmıyor. Genelde de bazıları, örneğin sanatçının yeteri kadar tanınmadığı gibi, ilk anda oldukça inandırıcı olan karşı argümanları dinliyorum.

Yıllardır şirket sahiplerine, onlara ortak bulmak yani hisselerini satmak için danışmanlık yapmakta olduğumu söylüyorum. Bu iş, satış esnasında “ürün” ile ilgili olan her şeyi tek parça halinde görebildiğiniz sanat eserlerini satmaktan daha kolay bir iş değil. İş sahipleri bana bir süreç olarak ne yapacağımı sorduğunda, onlara hisselerini açık artırmaya çıkaracağımı söylüyorum. Onlar için en yüksek değeri elde etmenin daha iyi bir yolu yok. İş sahipleri ayrıntılara girdiğimde yaklaşımımı olumlu buluyorlar.

Şirket hisselerinin yanı sıra sanat eserleri için de en önemli ayrıntı şu: Tüm olası alıcıları bu açık artırmaya davet etmek ve onlara bu satın almanın getireceği faydaları göstermek. Sürecin arkasında bir pazarlama yaklaşımı olması gerekiyor.

Sonrasında açık artırmanın getirdiği biraz fırsat kaçırma biraz da başkasına kaybetme korkuları alıcıyı en iyi fiyatı vermeye razı ediyor. ☺

Yazının müziği: Soul II Soul – Back To Life (1988)

Bir Yorum Yazın

E-posta hesabınız paylaşılmayacaktır. Doldurulması gereken alanlar * ile işaretlenmişlerdir.