Mayıs 31, 2018

Eğer ürününüz Ayışığı Sonatı ise…

Bir sanatçı olduğunuzu varsayalım… bir ressam, bir fotoğrafçı, bir heykeltıraş ya da bir besteci. Sanat eserleri yaratan biri.

Örnek olarak bir besteciyi ele alalım. Pazarda bir bilinirliğe ihtiyacınız olduğunun farkındasınız ve bu nedenle kendi markanızı dünyada oluşturmak için sizinle birlikte çalışacak bir ortağın arayışındasınız. Potansiyel ortaklarınızın bakacağı ilk şey “ürünleriniz” olacaktır. Bestelerinizi dinlemek isteyeceklerdir.

Onlara ürünlerinizi göstermenin bir yolu, her birine bunları kendinizin icra ederek tanıtmasıdır. Başka bir yol ise bunu sizin için başka birinin yapmasıdır. İyi bir icracı olmadığınız için değil ama dinleyicileri etkilemenin en iyi yolunu bulmak amacıyla.

Ayrıca ürünlerinizden birinin Beethoven’in Ay Işığı Sonat’ı (Moonlight Sonata) olduğunu varsayalım. (Beethoven’e saygım sonsuz… Bu sadece benim konuya bakışımı anlatabilmek için bir varsayım. ☺) Dünyadaki en iyi müzisyenlerden bazılarının bu parçayı nasıl yorumladıklarını izledim. Her birinin eğer icracı olarak seçilirse, potansiyel ortağınıza yapacağınız sunumda, bu sonata çok özel ve kişisel bir anlam katacağına eminim. Ama her zaman dinleyeni yerinden fırlatacak bir fikirle gelecek bir veya iki yorumcu olacaktır.

Benim gözümde, böyle farklı bir performans, Lola & Hauser’ın yaptığına benzer olmalıdır. Onları seyrettikten sonra, size bahsettiğiniz ortaklıkla ilgilendiğimi hemen söyleyebilirim. Beethoven olmasanız ve ürününüz Moonlight Sonata değilse bile. ☺

Ürününüzün iletişimini nasıl yaptığınız, ürününüz kadar önemlidir.

Yazının müziği: LoLa & Hauser – Moonlight Sonata (Beethoven)

Bir Yorum Yazın

E-posta hesabınız paylaşılmayacaktır. Doldurulması gereken alanlar * ile işaretlenmişlerdir.