Şubat 1, 2018

Halep & Adidas: Pazarlama için bir vaka çalışması

Romen kadın profesyonel tenisçilerden Simona Halep Ocak 2018’de Avustralya Açık Turnuvası’na girmeden WTA Tour’da birinci sıraya yerleşmişti. Haberler 26 yaşındaki sporcunun 2018 yılı için bir giyim sponsoru olmadığı yolundaydı. En iyi sporcuların yılları kapsayan milyonlarca dolar değerinde sponsorluk sözleşmeleri yapmalarının normal olduğu bir dünyada en önemli turnuvalardan birine girerken Halep’in bir giyim sponsoru olmaması nasıl açıklanabilirdi?

Lacoste’un sponsorluğunun bitimi sonrasında Halep Nisan 2014’te Adidas kervanına katıldı. Dört yıl sonra, Halep’in dünya bir numarası olmasından sadece iki ay sonra Aralık 2017’de sponsor ve sporcu ayrıldılar.

Söylentilere göre, Halep’in temsilcileri, artık dünyanın en iyi oyuncusu olduğunu göz önüne alarak, sözleşmeleri sona erdiğinde Adidas’dan ilkinden daha yüksek bir sponsorluk ücreti istemişler. Teklif reddedildiğinde, Romanya ekibi başka şirketlere teklifte bulunmuş. Ancak daha iyi bir anlaşma bazı bulamadıklarından dolayı Adidas’a geri döndüklerinde, şirket yıllık bütçesini başkalarına kullandığını söyleyerek Halep’in anlaşmasını yenilememiş.

Tanınmış bir marka, bir şirketin hisse senetleri veya piyasada az bulunan herhangi bir şey pazarlanırken dikkat edilmesi gereken özellikle iki nokta vardır:

1- İlk önce siz bir fiyat söylemeyin. Söylerseniz, genellikle daha azıyla kifayet etmeniz gerekir veya bir anlaşma dahi yapamazsınız.
2- Müzayedeye çıkın. Ve ilgilenen tüm tarafları aynı anda davet edin. Genelde ancak o zaman en yüksek değeri bulabilirsiniz.

Kıt bulunan bir ürünü/hizmeti standart bir ürün/hizmet gibi pazarlamamalıyız. Örneğin: Her köşede satılan 1 liralık bir kalem, eğer ölmüş ünlü bir müzik yıldızı tarafından kullanılmışsa, açık artırmada meraklısına çok yüksek bir fiyata gidebilir.

Haftanın geçmişten şarkısı:The Seekers – I’ll never find another you (1968)

Bir Yorum Yazın

E-posta hesabınız paylaşılmayacaktır. Doldurulması gereken alanlar * ile işaretlenmişlerdir.