Temmuz 28, 2016

Picasso’nun ücreti

Arada bir bazı olası müşterilerim sorarlar: “Danışmanlığınızı teklifinizden daha ucuza alabilir miyiz?” “Tabii,” diye yanıtlarım. “Ama bana önce iş hayatımın hangi parçalarına ihtiyacınız olmadığını söyleyin!”

Yanıtımı açıklamak için de onlara Picasso’ya atfedilen hikayeyi anlatırım:
“Picasso bir gün kahvede otururken bir hayranı yanına yaklaşmış ve ondan kağıt bir peçeteye bir eskiz yapmasını istemiş. Picasso hızlı bir şekilde istenileni yerine getirmiş. Yalnız peçeteyi hayranına doğru geri uzatırken ondan yüklü miktarda bir para istemiş. Şaşıran hayran sormuş: “Nasıl bu kadar çok istersiniz? Çizmeniz bir dakikanızı aldı?” “Hayır” demiş Picasso. “Tüm hayatımı aldı.”

Kurduğum 5 şirketi satmam ve yüzlerce iş sahibine şirketlerini pazarlamada danışmanlık yapmam sayesinde müşterilerimin işine yarayacak bir bilgi birikimi oluşmuş durumda. Picasso örneğinden farklı olarak müşterilerim bu birikimin değerini o birikim onlar için çalışmaya başladığında görmeye başlıyorlar.

İşin sanat kısmı ise olası müşterilerinize etrafta sizinkinden daha ucuz teklifler varken neden sizden hizmet almaları gerektiğini anlatabilmekte.

Onlara bildiklerini neden bildiklerini sorun.

Haftanın geçmişten şarkısı: Rick Wakeman – Julia (1984)

Bir Yorum Yazın

E-posta hesabınız paylaşılmayacaktır. Doldurulması gereken alanlar * ile işaretlenmişlerdir.