Haziran 16, 2016

$199′a uyuşum testi

26 Mayıs 2016 tarihli theguardian.com’daki yazısında Meghan Nesmith İnternet’teki yeni bir arkadaşlık sitesi olan Instant Chemistry’nin, DNA bilgilerimizin kimi sevebileceğimiz konusunda bize yardımcı olabileceği vaadi üzerine kurulduğunu anlatmakta.

Instant Chemistry şöyle çalışmaktaymış: Siz ve arkadaşınız siteye kaydolduğunuzda size içinde 2 küçük kap da olan bir “ilişki seti” yollanmaktaymış. Sizden o 2 kaba ayrı ayrı tükürdükten sonra şirkete geri yollamanız istenmekteymiş.

Daha sonra Instant Chemistry testi alanlara kişilerin gelecekte birbirlerini beğenerek beraber yaşama olasılıklarını içeren bir rapor yollamaktaymış. Meghan Nesmith’in belirttiğine göre testin toplam maliyeti: $199.

Sosyal hayat için geliştirilmiş bu uygulamayı okuduğımda aklıma hemen bu test niye iş hayatında da uygulanmasın diye geldi. Ortağınıza veya yöneticinize gidip “Tükür içine bakalım” deyip ağzına bir tüp dayayarak, bakalım ne kadar beraber çalışabileceğiz, sorusuna yanıt bulmak mümkün olabilir mi diye düşündüm. ☺

İş sahiplerine hep söylediğim gibi, iş hayatındaki ilişkiler sosyal hayattakilerden daha keskin sınırlarla tarif edilebilmekte. Sosyal hayatta duygusallık faktörünü kullanarak ilişkileri ayakta tutmak olası olabilir. Ama iş hayatında, $199’lık test olumlu sonuç verse de, bunu yapmak oldukça zordur.

Meghan Nesmith’in yazısı: Swapping spit: what saliva can reveal about your romantic relationship

Haftanın geçmişten şarkısı: Boney M – Rivers Of Babylon (1978)

Bir Yorum Yazın

E-posta hesabınız paylaşılmayacaktır. Doldurulması gereken alanlar * ile işaretlenmişlerdir.